366226

میکروسکوپ متالوگرافی

در علوم آزمایشگاهی بررسی میکروسکوپی و مطالعه ی ریز ساختارهای سطح اجسام و مواد جهت تشخیص ویژگی های فیزیکی و مکانیکی اجسام پر اهمیت می باشد و طی سالیان دراز بعد از اختراع میکروسکوپ ها برای بزرگ نمایی اجسام دانشمندان به قدرتی در تکنولوژی ابزار های آزمایشگاهی دست یافته اند که حتی مقیاس نانو نیز به جولانگاهی برای مطالعه دانشمندان علم مواد تبدیلشده است. یکی از این میکروسکوپ های جدید میکروسکوپ متالوگافی می باشد که تعریف علمی آن آماده سازی نمونه ها برای بررسی های میکروسکوپی و مطالعه ریزساختار به منظور تعیین خواص فیزیکی و مکانیکی آن آلیاژ خاص می باشد. از میکروسکوپ متالوگرافی در زمینه ی تحقیقاتی و یا کنترل کیفی استفاده می شود. در واقع میکروسکوپ متالوگرافی یا میکروسکوپ متالورژی به میکروسکوپی اطلاق میشود که سیستم تصویر برداری از نمونه بصورت انعکاسی انجام میشود

آزمایش دقیق با میکروسکوپ متالوگرافی

شرط بدست آوردن یک نتیجه ی دقیق با استفاده از میکروسکوپ متالوگرافی و در واقع کلید دست یابی به تفسیری دقیق از یک ریزساختار، آماده سازی صحیح نمونه از ماده تحت آزمایش می باشد. یعنی جسم مورد آزمایش باید :

1. صاف و عاری از هرگونه خراش، شکاف، زنگ و سایر آلودگی هایی باشد که به سطح صدمه می زنند

2. حاوی کلیه آخال های غیر فلزی سالم باشد

3. هیچ گونه براده یا تراشه ناشی از ترکیبات بین فلزی سخت و ترد وجود نداشته باشد

4. عاری از هر گونه اثرات فلزات مزاحم باشد

برای مثال برای ایجاد نمونه ای با موارد گفته شده بالا برای آماده سازی باید یک نمونه کوچک که از یک قطعه فولادی جدا شده را در نظر بگیرید که یک سطح تخت مناسب در یک طرف این نمونه بوسیله اره کردن و سنگ زنی آمده شده است. روش معمول این است که این نمونه در یک قرص پلاستیکی با قطر یک اینچ 25 میلیمتر و ضخامت یک دوم اینچ نصب می شود به طوری که سطحی از نمونه که قرار است پولیش شود در یک طرف دیسک قرار بگیرد . در یک روش برای تولید این قرص نمونه در داخل یک قالب ساده استوانه ای قرار داده شده و سپس رزین اپوکسی مایع در داخل قالب ریخته می شود.

مراحل آماده سازی جسم جهت آزمایش متالوگرافی

1. سایش نرم

2. پرداخت خشن

3. پرداخت نهایی

4. اچ کردن

گروه مهندسی زمین پژوهان با بیش از دو دهه فعالیت در زمینه تجهیز و راه اندازی آزمایشگاههای زمین شناسی و متالورژی افتخار دارد با معرفی آخرین محصولات شرکت های معتبر دنیا که تکنولوژی و کیفیت آنها مورد تایید مراکز استاندارد جهانی است در خدمت مراکز صنعتی علمی و تحقیقاتی کشور باشد.
بخش اعظم فعالیتهای گروه مهندسی زمین پژوهان در زمینه ارائه میکروسکوپ های پیشرفته با سیستم نور عبوری و انعکاسی در کاربردهای مختلف و انواع میکروسکوپ متالوگرافی می باشد.

گروه مهندسی زمین پژوهان نماینده رسمی شرکت های :

Soft Imagin System Co آلمان در رابطه با نرم افزارهای Image Analysis
MOTIC Microscopes Co اسپانیا در رابطه با میکروسکوپهای پلاریزان و متالوژی
NOVEL Co چین در رابطه با میکروسکوپ های پلاریزان و متالوژی
JNOEC Co چین و تایوان در رابطه با میکروسکوپ های پلاریزان و متالوژی

به اشتراک گذاری مقاله